Bratislavsky sachovy zvaz

Turnaje a podujatia

Výstava ,,Vesmír a šachy – moja veľká láska.“

Dňa 12. októbra 2021 bude v priestoroch Barokového nádvoria Univerzitnej knižnice v Bratislave otvorená výstava známok, zostavená z časti osobnej zbierky vynikajúceho šachového veľmajstra Anatolija Karpova „Vesmír a šachy - moja veľká láska“.
Organizátormi výstavy sú: Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, Ruský dom v Bratislave, Univerzitná knižnica v Bratislave, v spolupráci s Národnou radou Slovenskej republiky, Zhromaždením euroázijských národov, Nadáciou ,,Mier a harmónia“ a festivalom ,,Ruské kultúrne sezóny“.
Anatolij Karpov je jedným z najznámejších šachistov našej doby. V roku 1970 sa stal medzinárodným šachovým veľmajstrom. Je 16-násobným majstrom sveta v šachu, prvým majstrom sveta v bleskovom šachu a 11-násobným šachovým víťazom Oscara.
Anatolij Karpov je navyše uznávaným filatelistom. V Bratislave predstaví fragmenty zo svojej filatelistickej zbierky venovanej vesmírnym témam.
Príjemný darčekom pre návštevníkov otvorenia výstavy bude osobná účasť A.E. Karpova, ako aj ďalšieho vynikajúceho filatelistu - slávneho ruského architekta Sergeja Tkačenka. Špeciálne pre túto výstavu pripravil výber známok z rôznych krajín sveta, ktoré zobrazujú ním navrhnuté architektonické štruktúry. Všetky známky v tejto kolekcii boli vo vesmíre a majú zodpovedajúci certifikát.
Výstava potrvá do 14. novembra 2021 a pozrieť si ju môžu nielen používatelia knižnice, ale aj široká verejnosť v otváracích časoch Univerzitnej knižnice (https://www.facebook.com/ulibsk/).
 

Turnaj „O Pohár Predsedu Bratislavského samosprávneho kraja“ 2021

Turnaj „O Pohár Predsedu Bratislavského samosprávneho kraja“ je tradičné spoločné športové stretnutie mládežníckych kolektívov v troch disciplínach: v kanoistike, v športovej streľbe a v šachu. V sobotu 2. 10. 2021 sa uskutočnil už jeho 15. ročník. Po nútenej ročnej pauze bol tento ročník organizačne veľmi náročný. Obmedzenia na hraniciach prakticky znemožnili účasť tradičných účastníkov z Čiech a Moravy. Preto sme veľmi vďačne privítali tímy z Trnavského a Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktoré však mali na zloženie svojich tímov minimum času.

Model 6-kolového turnaja so štyrmi šesťčlennými družstvami zloženými z troch starších mládežníkov (ročník narodenia 2003 a ml.), z toho povinne jedného dievčaťa a troch mladších mládežníkov (r. n. 2007 a mladších) z toho povinne jedného dievčaťa je však nemenný už od začiatku konania podujatia. Hralo sa systémom dvojitého kruhového turnaja, keď sa družstvá medzi sebou stretli dvakrát, pričom odvetné stretnutia sa hrali s obrátenými farbami. Hracie tempo bolo 2 x 10 min. + 5 s/ťah na partiu a hráča.

Dlhoročnú dominanciu Bratislavského samosprávneho kraja (Ø 1713) nenarušil ani tento ročník, hoci viacerí domáci hráči dali prednosť kvalitnému medzinárodnému turnaju Open Tatry. Družstvo Nitrianskeho kraja tak zastupovali len traja „kmeňoví“ hráči, ktorých doplnili mladé nádeje domáceho klubu Doprastav Bratislava (Ø 1599). Trnavský samosprávny kraj dokázal postaviť družstvo výlučne z vlastných hráčov (Ø 1367) a štvoricu dopĺňalo družstvo BSK B (1374), kde sme postavili našich najmladších reprezentantov. 

Majstrovstvá BŠZ v rapid šachu 2021

V prvý septembrový deň 1.9.2021 sa po ročnej pauze zapríčinenej pandémiou uskutočnili otvorené Majstrovstvá Bratislavského šachového zväzu v rapid šachu. Po nútenej pauze od šachu naživo si prišlo s chuťou zahrať až 84 hráčov, čím sa aj naplno využila kapacita novej hracej miestnosti v Hoteli Plus na Bulharskej ulici. Hralo sa na 9 kôl, tempom 10 min. + 5s/ť so zápočtom na medzinárodný rating FRRL.

Turnaj sa niesol v znamení súboja aktuálneho majstra BŠZ v klasickom šachu IM Samira Sahidiho (KŠN Bratislava) a obhajcu titulu šampióna BŠZ v rapid šachu GM Milana Pachera (ŠK Modra). Vo vzájomnom súboji, ktorý nasledoval po obednej prestávke v 6.kole, sa presadil skúsenejší medzinárodný veľmajster Milan Pacher a nezadržateľne so ziskom 8,5/9 dokráčal k obhajobe titulu majstra BŠZ v rapid šachu spred dvoch rokov. Druhé miesto s polbodovou stratou na víťaza obsadil Samir Sahidi, tretí bod so 7-imi bodmi Marek Karas (ŠK Osuské). Najlepším seniorom turnaja a súčasne tretím medzi členmi BŠZ bol IM Peter Petrán (ŠK Slovan Bratislava), so ziskom 6,5 bodu, štvrtý v celkovom poradí. Rovnaký počet bodov bol potrebný na cenu pre najlepšiu ženu turnaja medzi členmi BŠZ, ktorou sa stala Ema Walter (KŠN Bratislava), ktorá zároveň získala aj cenu pre najlepšiu hráčku v ratingovom rozmedzí 1600-1799. Ratingová kategória 1800-1999 sa stala korisťou Milana Timka (1. ŠK Košice), v kategórii 1000-1599 uspel Martin Rak (KŠN Bratislava).

Celkové poradie možno nájsť na:

https://chess-results.com/tnr574279.aspx?lan=4&art=1&rd=9

Riaditeľom turnaja bol Ján Kišon (ŠK Modra), hlavným rozhodcom IA Tomáš Danada. Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou z grantového programu Bratislavská regionálna dotačná schéma 2021.

Ďakujeme všetkým účastníkom za bezproblémový priebeh podujatia a tešíme sa na ďalšie šachové podujatia naživo.

 

V Bratislave 10.9.2021                                                                                                                        Stanislav Vlček

 

Pozvánka na mimoriadnu volebnú Konferenciu Bratislavského šachového zväzu 2021

Vážení šachoví funkcionári a organizační pracovníci šachových klubov BŠZ,

 
posielam Vám (funkcionárom a OP šachových klubov BŠZ) informácie o konaní mimoriadnej konferencie Bratislavského šachového zväzu 2021, ktorá sa v priestoroch ŠK Slovan, Černyševského 8, Bratislava uskutoční dňa
                     
  20. septembra 2021 (pondelok) od 17,00 hod. 
 
Súčasťou konferencie bude aj žrebovanie súťaží družstiev BŠZ 2021/22.
 
V prílohe posielam ďalšie prílohy:
Dokumenty A a B sa týkajú konferencie BŠZ
Dokumenty C sa týkajú novej sezóny súťaží družstiev
 

Majstrovstvá Bratislavského šachového zväzu 2021 – Memoriál Gyulu „Júliusa“ Breyera (1893-1921)

Majstrovstvá Bratislavského šachového zväzu 2021, ktoré sa hrali v dňoch 7. - 14.6.2021, v obnovenej premiére ako Memoriál Gyulu „Júliusa“ Breyera (1893-1921), sa stali korisťou mladého 18-ročného medzinárodného majstra IM Samira Sahidiho, člena KŠN Bratislava. Samir podal z pozície prvého nasadeného hráča turnaja suverénny výkon a so ziskom 6,5/7 si vybojoval svoj prvý krajský majstrovský titul.

Sahidi

Čítať ďalej...

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...