Bratislavsky sachovy zvaz

Zaujímavosti

Ako bojovať v prehratých pozíciách?

Milí priatelia a priaznivci kráľovskej hry,

po štyroch týždňoch Vás opäť srdečne pozývame na zaujímavú dvojhodinovú prednášku na tému:

Boj v prehratých pozíciách (Ako vyťažiť čo najviac bodov z prehratých postavení).

Majster Bratislavského kraja Dušan Schwarz Vás prevedie tajomstvom, ako hrať na pohľad beznádejné pozície a ako sa k nim postaviť. Závery určite pomôžu nielen v šachovej partii, ale tiež v bežnom živote, keď si myslíte, že s niečím sa už nedá pohnúť.

Prednáška sa uskutoční 26.2.2013 (utorok) od 17:30 – 19:15 v priestoroch Bratislavskej šachovej akadémie v Dome kultúry Lúky, Vigľašská 1, Bratislava – Petržalka.

Čítať ďalej...

Ako Magnus Carlsen zvládol obhájiť titul majstra sveta

Ako vždy, posledný štvrtok v mesiaci 27.11.2014, od 17:30 – 19:30, v Bratislavskej šachovej akadémii (Petržalka), veľmajster Igor Štohl pre vás pripravil sumár kľúčových momentov aktuálneho zápasu o majstra sveta medzi obhajcom Magnusom Carlsenom a vyzývateľom Viswanat AnandomNezabudnite sa vopred prihlásiť mailom alebo telefonicky.

Viac informácií o prednáške

Dôležité informácie:
Kedy: 
27.11.2014 (štvrtok) od 17:30 – 19:30 
Kde: DK Lúky Bratislava – Petržalka, Vigľašská 1
Prednášajúci: Veľmajster Igor Štohl
Téma: Nový majster sveta 2014
Občerstvenie: ZADARMO
Vstupné: 5€/osoba
Prihláška: email: sachovaakademia@gmail.com , telefón 0903 793 013 (Michal Vrba)

Nezabudnite si pozrieť, ako k tohtoročnému zápasu o majstra sveta prišlo

 

Ako sme získali striebornú medailu na olympiáde

 

Prvý slovenský veľmajster, Ján Plachetka, vám porozpráva príbeh, ako sa vtedajšie Československo vybojovalo striebornú medailu na olympiáde.

Písal sa rok 1982 a družstvo Československa v zložení Hort, Smejkal, Ftáčnik, Jansa, Plachetka, Ambrož, sa umiestnili medzi družstvami zo Sovietskeho zväzu a USA.

Dôležité informácie:
Kedy: 
17.5.2017 (streda) od 17:30 – 20:00 
Kde: Drieňová 27, Doprastav a.s., Bratislava – hracia miestnosť ŠK Doprastav BA
Prednášajúci: Veľmajster Ján Plachetka
Téma: Strieborná medaila z olympiády
Vstupné: študenti do 18 rokov zadarmo, dôchodcovia 60r. a viac 1€, ostatní 3€, členovia ŠK Doprastavu 1€
Prihláška: email: sachovaakademia@gmail.com , telefón 0903 793 013 (Michal Vrba)

Viac o prednáške

 

Ako sa píše šachová história

Veľmajster Igor Štohl vás srdečne pozýva na októbrovú prednášku v ktorej pootvorí dvere zákulisia superturnajov. V lete sekundoval a pripravoval ČR jedničku veľmajstra Dávida Navaru pre superturnaj v Bieli, v ktorom sa Dávid stretol so svetovou špičkou. Turnaj síce nevyhral, ale partiou, ktorú odohral proti poľskej jednotke sa určite zapíše nadlho do učebníc šachu. O tejto ale aj ďalších zaujímavých partiách, o tom ako sa na taký turnaj pripraviť a čo rozhoduje o aktuálnej forme špičkových hráčov vám povie GM Igor Štoh už tradične posledný štvrtok v mesiaci, teda 29.10.2015 od 17:30 v Bratislavskej šachovej akadémii. Dôležité informácie: Kedy: 29.10.2015 (štvrtok) od 17:30 – 19:30 Kde: DK Lúky Bratislava – Petržalka, Vigľašská 1 Prednášajúci: Veľmajster Igor Štohl Téma: Ako som sekundoval GM Davidovi Navarovi v Bieli Vstupné: študenti do 18 rokov zadarmo, dôchodcovia 60r. a viac 1€, ostatní 3€ Prihláška: email: sachovaakademia@gmail.com , telefón 0903 793 013 (Michal Vrba) Prihlásiť sa môžete tu: http://sachovaakademia.sk/ako-sa-pise-sachova-historia/

Bobby Fischer bol priekopníkom a nikto nezmenil šachy tak ako on

Bobby Fischer

Jedenásty majster sveta zasvätil celý život šachu. Zápas o majstra sveta proti Borisovi Spasskému odohral v napätej politickej situácii počas studenej vojny, napriek tomu zostali priateľmi. Svoj titul už neobhájil, nenašiel sa sponzor, ktorý by dokázal zaplatiť Bobbyho predstavy. Posledné roky strávil stíhaný USA za svoje politické a rasové názory. Nikdy neopustil svoju vreckovú šachovnicu, na ktorej si analyzoval a prehrával partie. Jeho tvorba je nezameniteľná, hral jednoducho a nenapodobniteľne zároveň. Poznal iba jeden výsledok, víťazstvo.

Nedávno vyšla do češtiny preložená kniha Koncovka, ktorá prechádza celým Bobbyho životom. Autor sa opiera o Bobbyho korešpondenciu, osobnú skúsenosť a výpovede hráčov, s ktorými sa počas života stretol. Úlohou knihy nie je hodnotiť Fischera ako človeka, ale podať príbeh zaujímavého človeka tak ako bol a ktorý pre šach obetoval toľko ako málokto.

Nenechajte si ujsť januárovú prednášku o tomto velikánovi v podaní veľmajstra Igora Štohla.

Viac informácií o prednáške

Dôležité informácie:
Kedy: 
29.1.2015 (štvrtok) od 17:30 – 19:30 
Kde: DK Lúky Bratislava – Petržalka, Vigľašská 1
Prednášajúci: Veľmajster Igor Štohl
Téma: 11.ty majster sveta Bobby Fischer
Občerstvenie: ZADARMO
Vstupné: študenti do 18 rokov zadarmo, dôchodcovia 60r. a viac 1€, ostatní 3€
Prihláška: email: sachovaakademia@gmail.com , telefón 0903 793 013 (Michal Vrba)

Exkluzívna prednáška o Olympiáde v Tromso 2014, ako sa darilo Slovenskej reprezentácii, analýza najkrajšej partii olympiády Navara – Grischuk 

Predchádzajúce prednášky a iné zaujímavé videá si môžete pozrieť TU.

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...