Bratislavsky sachovy zvaz

Turnaje a podujatia

Pozastavenie ligových súťaží BŠZ !!!  

V súlade s nariadením krízového štábu SR v súvislosti s epidemiologickou situáciou nákazy novým koronavírusom (COVID-19) sú až do odvolania pozastavené všetky ligové súťaže riadené BŠZ (3. - 5. liga). Minimálna doba pozastavenia je do 30.4.2020 s tým, že ŠTK BŠZ a VV BŠZ budú starostlivo monitorovať aktuálnu situáciu a príjmu ďalšie opatrenia. V prípade priaznivého vývoja budú zameškané kolá odohrané v náhradných termínoch, pri nepriaznivom vývoji sa bude zvažovať aj predčasné ukončenie súťaží. O prípadných zmenách ako aj technických dopadov na súťaže Vás budeme priebežne informovať.

 

Za nenastúpenie hráčov na zápas a neobsadenie šachovníc, ktoré sa udiali v kolách hraných v mesiaci marec 2020 sa nebudú udeľovať pokuty. Takisto sa nebude pokutovať ani neodôvodnené nenastúpenie hráča základnej zostavy počas ligovej sezóny 2019/2020.

BŠZ zároveň odporúča všetkým klubom vo svojej pôsobnosti, aby v rámci prevencie zrušili svoje vlastné akcie (turnaje, klubové dni, stretnutia členov...).

Ďakujeme za pochopenie prijatých opatrení.

Martin Sklár, predseda BŠZ

Trénersky seminár s medzinárodou účasťou

Prvý februárový deň bol usporiadaný Bratislavskou šachovou akadémiou v Bratislave seminár pre šachových trénerov a učiteľov. Dovedna tridsiatka trénerov detí a mládeže, učitelia ale aj nešachisti, ktorých nadchla šachová hra natoľko, že sa rozhodli venovať deťom a rozvíjať ich zapálenie k tejto hre a športu sa stretol v priestoroch ŠK Slovanu Bratislava.

Seminár dostal nádych medzinárodnosti a to vďaka hosťom z Českej republiky, za ktorú sa o svoje skúsenosti prišli podeliť Venuše Souralová, predstaviteľka projektu Šachy do škol v ČR a najúspešnejší tréner ČR spomedzi všetkých trénerov prierezovo všetkými športami, Karel Handlíř z Krnova.

Ako aj po minulé roky bol program prednášok smerovaný hlavne na praktické ukážky a využitie v praxi. Všetky prednášky boli preto unikátne a rád by som sa poďakoval prednášajúcim, že prijali výzvu otvárať nové témy, či nahliadnuť do kuchyne svojho trénerského majstrovstva.

Po skončení seminára mohli účastníci zložiť aj trénerské skúšky kvalifikované Slovenským šachovým zväzom, ktorý trénerský seminár podporil.

Všetky prednášky boli nahrávané a ich záznamy budú priebežne zverejnené a tak verím, že sa prácou najlepších môžu inšpirovať aj ďalší súčasní či budúci tréneri detí a mládeže.

 

Organizátor seminára Michal Vrba, manažérka Šachy do škol Venuše Souralová, tréner ŠK Krnov Karel Handlíř, zástupca BŠZ Stanislav Vlček.

Čítať ďalej...

Medzikrajské kolo Dorasteneckej ligy 2019/20 a Seminár CiS

V sobotu 1.2.2020 sa uskutočnila v priestoroch ŠK Slovan medzikrajská etapa Dorasteneckej ligy klubov Bratislavského a Trnavského kraja.

Voľba termínu polročných prázdnin sa ukázala ako dvojsečná. Na jednej strane ligová pauza v kalendári umožňovala družstvám povolať aj elitných dorastencov, na druhej strane predĺžený víkend lákal deti a rodičov k iným aktivitám. Predovšetkým o dievčatá bol tentoraz veľký boj. ŠK Komplet Modranka nakoniec nastúpil len v trojici a Doprastav napriek tomu, že bojoval o postup, si dokázal zabezpečiť dievča až na záverečné kolo. Zhodou okolností sa tieto družstvá stretli práve v ňom a dievčina Li Geng Hui, si nakoniec ani nezahrala.

Novinkou tohto ročníka bol online prenos na bezkáblových súpravách Chess Evolution, ktorý nezištne zabezpečil Ján Kišon a jeho obchod sachovepomocky.sk. Partie si môžete pozrieť v Online sekcií webstránky SŠZ.

V samotnom turnaji jasne dominoval Slovan Bratislava A (O. Vadila, D. Chlpek, D. Compel, A. Vozárová), ktorý zdolal Modranku aj Dunajskú Stredu s čistým štítom pomerom 4-0. Jedine ZŠK  Vrbové mu dokázalo uchmatnúť 1 bod za 2 remízy. Práve ZŠK Vrbové s dvoma dievčatami v zostave  bolo najväčším prekvapením turnaja. V úvodnom kole dokázali presvedčivo 3,5-0,5 zdolať favorizovaný, hoci oslabený Doprastav a statočne odolávali aj Slovanu B, nakoniec podľahli 1-3. ŠK Dunajská Streda (T. Mátis, K. Mézés, J. Minárik, D. Ráchelová) až na výbuch so Slovanom A, predviedla kompaktný výkon a dvoma výhrami 3-1 proti Dps a Slovan B si zabezpečila postup do ďalšej etapy. Tretím postupujúcim s odretými ušami je ŠK Doprastav Bratislava (M. Valovič, Š. Šalgovič, K. Paluska, Li Geng H.). Stačilo mu na to záverečné víťazstvo 4-0 proti Modranke. Slovan B vyhral proti Modranke, aj proti Vrbovému, avšak bodové manko z krajského kola už zmazať nedokázal. V ŠK Komplet Modranka prebieha generačná výmena, nadviazať na úspešnú generáciu Sahidiho, Kavoňa, Bangovcov, či Slabej, bude náročné.

Popri turnaji prebiehal vo vedľajšej miestnosti aj Seminár pre začínajúcich trénerov a vedúcich krúžkov, ktorý navštívilo približne 30 záujemcov. Video-prezentácie prednášok nájdete na youtube kanáli Bratislavskej šachovej akadémie, ktorá bola hlavným organizátorom seminára. Seminár finančne podporil Slovenský šachový zväz. V závere seminára bolo možné po napísaní testu získať najnižšiu trénerskú triedu SŠZ – Rozvojový inštruktor.

 Tabuľka podľa poradia

Por.

 Družstvo

1

2

3

4

5

6

Body

Skóre

1

ŠK Slovan Bratislava A

*

4

4

3

4

15

18

2

ŠK Dunajská Streda

0

*

3

3

12

12

3

ŠK Doprastav Bratislava

1

*

4

½

4

6

11

4

ŠK Slovan Bratislava B

0

1

0

*

3

6

7,5

5

ZŠK Vrbové

1

1

*

1

3

8

6

ŠK Komplet Modranka

0

½

0

½

3

*

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkové výsledky možno nájsť na http://chess-results.com/tnr510911.aspx

Čítať ďalej...

Majstrovstvá Bratislavského kraja 4-členných družstiev ZŠ a SŠ 2019/20

Majstrovstvá Bratislavského kraja štvorčlenných zmiešaných družstiev žiakov/čok základných škôl a študentov/iek stredných škôl sa uskutočnili 6. ÷ 7. 2. 2020 v priestoroch Kultúrneho centra Fontána (Ožvoldíkova 12) v bratislavskej Dúbravke. V treťom ročníku sme opäť zaznamenali rekordný záujem zo strany škôl.

Vo štvrtok 6.2. odohrali svoju súťaž študenti a študentky stredných škôl. Za účasti 10-tich družstiev z 9-tich stredných škôl zvíťazilo družstvo s najnižším vekovým priemerom. Žiaci zo Spojenej školy a Gym. J. Hronca, Novohradská 3 BA2 v zložení Ema Walterová, Simona Bochničková, Samuel Havalda, Ján Horváth spolu nazbierali 24 z 28 možných bodov a suverénne ovládli celý turnaj. Druhé miesto s 20-imi bodmi obsadili študenti Súkromného gymnázia CENADA A, Majerníkova 62 BA4 (D. Gžib, J. Rybiansky, L. Strišková, P. Halamka). Na treťom mieste finišovali so 17,5 bodmi obhajcovia titulu z Gymnázia Grösslingová 18 BA1 (A. Zetocha, J. Osadský, A. Sobeková, P. Kravár, Š. Jelok), ktorí len o pomocné hodnotenie predstihli Gymnáziu Pankúchova 5.

 

1. Spojená škola a gym. J. Hronca, Novohradská 3: E. Walterová, S. Bochničková, S. Havadla, J. Horváth, rozhodca P. Falťan, v zadnom rade org. S.Vlček,

Čítať ďalej...

RICOH - Open Dobrá Nálada - MBA v bleskovom šachu 2019

Poslednú sobotu v roku už tradične ŠK Doprastav zorganizoval bleskový turnaj RICOH – Open Dobrá Nálada, ktorý bol zároveň majstrovstvom Bratislavského kraja v bleskovom šachu. Hralo sa švajčiarskym systémom, tempom 3+2, na 13 kôl. Na štartovnej listine sa zišlo veľmi pekných, okrúhlych 50 hráčov, vrátane niekoľkých zahraničných účastníkov.

Na turnaji tradične nechýbal kútik s občerstvením, ktorý účastníci pomedzi kolá hojne využívali a chodili si dať niečo pod zub a uhasiť smäd. Napriek neľútostným bojom na šachovniciach, v súlade s názvom turnaja, počas celého jeho priebehu panovala dobrá nálada a príjemná atmosféra. Organizačne a rozhodcovsky turnaj zastrešilo domáce trio Boris Rintel, Igor Poláčik a Róbert Vojtko.

Na prvých šachovniciach a vo vedení turnaja sa dlho striedala väčšia skupina hráčov. Po 9. kole sa do čela dostal Igor Lintner (KŠN Bratislava) a po 11. kole sa definitívne odtrhol od pelotónu (s 1,5 bodovým náskokom). Vedenie si už taktickými remízami v posledných dvoch kolách postrážil a vybojoval si tak víťazstvo v turnaji. Vzhľadom na relatívne nízky Igorov bleskový rating vyzerá jeho víťazstvo prekvapivo, ale jeho bleskový rating výrazne zaostáva za jeho klasickým aj celkovou výkonnosťou, takže v skutočnosti patril do okruhu favoritov. Druhé miesto si vydareným záverom – dvomi víťazstvami proti silným súperom, vybojoval junior Ondrej Vadila (ŠK Slovan Bratislava). Tretiu priečku si vybojoval zahraničný účastník z Česka, Ladislav Urbanec. Zo seniorov si najlepšie počínal celkove siedmy Richard Kolman  (ŠK Slovan Bratislava). Súboj o najlepšiu ženu zvádzali len dve vyrovnané súperky. Nakoniec pred Bieloruskou Ekaterinou Nikanovou o chlp (jedinú priečku na pomocné hodnotenie) vyhrala celkove ôsma Zuzana Kováčová (ŠK Doprastav Bratislava), ktorá sa umiestnila aj najvyššie v rámci hráčov usporiadateľského klubu. Víťaz bol odmenený pohárom, prví traja hráči a víťazi kategórií diplomami a prvých desať hráčov aj finančnými cenami.

Zvlášť boli vyhodnotené Majstrovstvá Bratislavského kraja v bleskovom šachu jednotlivcov za rok 2019. Do tohto hodnotenia sa logicky započítavali len hráči klubov Bratislavského kraja. Majstrom kraja sa stal Igor Lintner (KŠN Bratislava). Ondrej Vadila (ŠK Slovan Bratislava) okrem striebornej priečky bol aj najlepším juniorom a podobne bronzový Richard Kolman  (ŠK Slovan Bratislava) zároveň najlepším seniorom kraja. V kategórii žien zvíťazila Zuzana Kováčová (ŠK Doprastav Bratislava). 

zľava: 3. Richard Kolman (naj. senior), Zuzana Kováčová (majsterka BŠZ), 1. Igor Lintner, 2. Ondrej Vadila (naj. junior), Boris Rintel, Igor Poláčik

Ďakujeme všetkým účastníkom za účasť a bezproblémový priebeh turnaja, tešíme sa na Vás aj v roku 2020. 

Kompletné poradie a výsledky

Fotogaléria z turnaja

Igor Poláčik