Bratislavsky sachovy zvaz

Záver šachového leta pod holým nebom

Aktuálny týždeň sa nesie v znamení športu. Nie je to náhoda, lebo z iniciatívy Európskej komisie je od minulého roku druhý septembrový týždeň vyhlásený Európskym týždňom športu. Hlavnou témou kampane je heslo „#BeActive“, ktorá má nabádať k pohybu, a to nielen počas Európskeho týždňa športu, ale po celý rok. Slovensko, ako predsedajúca krajina EÚ, je momentálne pod drobnohľadom, preto je význam kľúčového slova, teda ľudovo „hashtagu“ ešte umocnený.

Šach sa v uplynulý víkend predstavil na dvoch podujatiach, ktoré sa niesli v znamení  hry, športu a pohybu a boli určené predovšetkým deťom. V sobotu 10.9.2016 sa od 10,00 v krásnom športovom areáli Slávie AGROFERT Bratislava konalo podujatie Šporťáčik 2016. Jedná sa o úspešný neziskový projekt, ktorý vznikol pred piatimi rokmi v Česku, a v tento rok sa stal aj medzinárodným, keď sa akcie v rovnakom čase konali V Bratislave, v Prahe, aj v Katowiciach.

Svoj stánok si na podujatí otvoril aj Bratislavský šachový zväz. V doobedňajších hodinách sme na stanovisku, umiestnenom na tenisovom dvorci, vítali deti, ktoré sa chceli zoznámiť s figúrkami a rodičov, ktorých zasa hlavne zaujímalo, kde a ako fungujú v Bratislave a okolí šachové kluby a krúžky. Popoludní sme aj napriek drobným technickým starostiam nakoniec spustili priamy prenos 8. kola zápasov slovenských družstiev na 42. Šachovej Olympiády v Baku. Zdá sa, že sme fandili dobre, lebo ženy dokázali suverénne zdolať Bosnu 3,5-0,5, z čoho sa radovali aj osobne prítomní manželia dvoch našich reprezentantiek, lebo Veronika aj Niki svoje partie vyhrali. Muži v rovnom boji nakoniec tesne 1,5-2,5 podľahli Islandu. Po očku sme sledovali aj partiu rodenej Petržalčanky Reginy Pokornej, ktorá sa úspešne predstavila na 1.šachovnici rakúskej reprezentácie, lebo ďalším bodom programu bol medzinárodný šachový zápas medzi bratislavskými a viedenskými šachistami. Ten prišiel na program až o 17,00, aby sme umožnili príchod hráčom oboch tímov z otvorených majstrovstiev Bratislavského kraja - Open DANSK. Prvé kolo, v ktorom mali všetci hráči Viedne biele figúry, naznačilo, že tímy majú kvalitných a vyrovnaných hráčov. Skončilo sa bojovnou remízou 5-5. V odvete však Viedenčania neustáli čierne figúry a Bratislava presvedčivo zvíťazila v pomere 8-2. Celkový výsledok zápasu bol 13-7 v prospech bratislavských hráčov. Individuálne výsledky po šachovniciach možno nájsť na tu. Po skončení zápasu sme sa presunuli na pozápasový banket do priestorov vinotéky LL Wine, kde jej majiteľ, IM Juraj Lipka pre hostí prichystal občerstvenie a ochutnávku kvalitných slovenských vín. Popri konzumácii si návštevníci mohli zahrať aj bleskové partie.

Fotogalériu Michala Vrbu možno nájsť na: https://www.facebook.com/Milujemesach/photos/?tab=album&album_id=1498761320149342

V nedeľu sme pokračovali na podobne ladenej akcii Bratislava, športujúce mesto 2016, ktorá sa konala v Sade Janka Kráľa na dunajskom nábreží. Tento park, ktorý vznikol v rokoch 1774-1776, je vôbec najstarším verejným mestským parkom  v strednej Európe. V srdci sadu sa nachádza socha slovenského národovca Janka Kráľa od akademického sochára Františka Gibalu. A hneď vedľa nej symbolicky situovaný stánok hry kráľovskej, teda šachu.  Turnaj v rapid šachu systémom pavúk sa nakoniec nekonal. Pri účasti len 4 hráčov sme hrali kruhový turnaj. Ten v celku prekvapujúco vyhral FM Marek Kolčák pred Dmytrom Nestorenkom, Tomášom Danadom a Šimonom Šalgovičom. Opäť sme popri propagovaniu šachu na verejnosti sledovali výkony našich v 9. kole olympiády. Tentoraz sa darilo menej, muži podľahli Estónsku 1,5-2,5, ženy nestačili na hráčky z Peru 0,5-3,5. V podvečerných hodinách sa konal aj bleskový turnaj. Zvíťazil v ňom Tomáš Danada pred Rastislavom Briestenským a Šimonom Šalgovičom.

Športová stránka oboch podujatí bola menej podstatná, hlavnou úlohou však bola prezentácia šachu pred laickou šachovou verejnosťou. Deväť šachových stolov bolo často zaplnených tak, že okoloidúci museli počkať, kým sa im uvoľní miesto. Veľkým povzbudením je aj záujem mnohých dospelých a tiež rodičov detí o informácie o šachových krúžkoch a kluboch v Bratislave a okolí. Podujatia poslúžili aj ako vhodná príležitosť propagovať projekt Slovenského šachového zväzu - Šach na školách, ako aj Bratislavskému šachového zväzu a tiež klubu ŠK Doprastav Bratislava, ktorý podujatie podporil materiálne zapožičaním šachových súprav a hodín. Pri našom stánku sa zastavila aj redakcia TV Ružinov, ktorej sme poskytli krátky rozhovor. Mal by sa zverejniť už čoskoro na webovej stránke TV Ružinov.

Okrem sponzorov by som chcel poďakovať hráčom, ktorí mi pomohli pri príprave a balení oboch šachových stánkov predovšetkým Michalovi Vrbovi, Tomášovi Danadovi, Otovi Mackovi, Jaroslavovi Procházkovi, Zuzane Kováčovej, Jurajovi Lipkovi a v neposlednom rade aj mojej manželke Hanke. Festival Európskeho týždňa športu sa stáva tradičným. O rok by ste si mali druhý septembrový víkend už teraz naň rezervovať.

Fotogalériu Michala Vrbu možno nájsť na: https://www.facebook.com/Milujemesach/photos/?tab=album&album_id=1499422490083225

Ďalšie fotografie z podujatia na:

https://goo.gl/photos/fX8WAUbLZk95xKVo8

Video na:

https://www.youtube.com/watch?v=4P94P70I3Ek

 

Stanislav Vlček, Bratislavský šachový zväz

 

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...