Bratislavsky sachovy zvaz

Šachový zápas športovcov 2016

Šach, hoci ho mnohí za šport ani nepovažujú, je pomerne obľúbenou hrou viacerých športovcov, pri ktorej relaxujú a odbúravajú stres medzi vstúpeniami a krátia si čas popri zdĺhavom cestovaní.

Túto zdanlivo nevinnú súvislosť si všimol náš klubový spoluhráč z ŠK Doprastav Bratislava Juraj Hodál, ktorý s viacerými športovcami udržiava a rozvíja osobné kontakty. Juraj vyvinul neskutočné úsilie a ohromné množstvo času, aby presvedčil významných futbalistov a hokejistov, aby si zahrali medzi sebou zápas v šachu. Som veľmi hrdý, že sme mu ako materský klub pomohli naplniť jeho víziu, ktorá sa stala realitou.

 

Priznám sa, že slávne mená športovcov, ktoré sa objavovali pri príprave tohto výnimočného projektu, mi naháňali husiu kožu a do poslednej chvíle som bol v napätí, či ich naozaj budem môcť osobne stretnúť. Mal som aj obavy, že skromné podmienky, v ktorých fungujeme, ich od účasti odradia, či dokonca až urazia. Mýlil som sa, ale som šťastný z tohto omylu. Vďaka Jurajovi sme stretli množstvo priateľských, milých, usmievavých ľudí,  bez náznaku „hviezdnych manierov“.

Kapitánom družstva hokejistov bol Miroslav Šatan. Je obdivuhodné, že legenda slovenského hokeja, majster sveta 2002 a držiteľ Stanleyho pohára 2008/2009 si našiel čas v isto hektickom období prípravy na Svetový pohár, kde ho uvidíme účinkovať v pozícií generálneho manažéra Tímu výberu Európy. Šatanovo meno sa v súvislosti so šachom objavilo v minulosti v rôznych médiách už viackrát. Podľa vlastných slov ho šach naučil hrať otec spoločne s bratom vo veku asi 8 rokov. Na toto hobby z detstva si spomenul až počas pôsobenia v NHL, kúpil si v tom čase veľmi rozšírený šachový program Chessmaster a často s ním trénoval počas dlhých presunov medzi jednotlivými zápasmi. Získané zručnosti ho neopustili, úrovňou hry by sa bez pochyby uplatnil aj v nižších slovenských šachových súťažiach. Aj vďaka Mirovmu nadšeniu pre vec sme v tíme hokejistov v našej klubovni privítali ďalšieho majstra sveta a legendu HC Slovan Bratislava Radoslava Hecla a najúspešnejšieho slovenského hokejového trénera Ján Filca, ktorý dva razy priviedol slovenskú hokejovú reprezentáciu k medailám na majstrovstvách sveta. Kvarteto hokejistov doplnil stále aktívny hokejbalista Marián Butowski (HK Slávia Právnik Bratislava). Na záverečný zápas dorazil aj súčasný obranca HC Slovan Bratislava a slovenskej reprezentácie Michal Sersen, ktorý zmeškal úvod KHL kvôli zraneniu nohy z Majstrovstiev sveta v Petrohrade 2016.

Aj v družstve futbalistov sa predstavili známe osobnosti nedávnej minulosti. Kapitánom družstva futbalistov bol Milan Kusalík, stredopoliar Inter Bratislava a FC Artmedia Petržalka. Milan (43) je stále aktívnym hráčom a pomáha Petržalke k návratu na slovenské futbalové výslnie. Na prvej šachovnici však dal prednosť, Milanovi Strelcovi, zrejme aj kvôli jeho nebezpečnému šachovému menu J,  ďalšej z bývalých (a zároveň aj súčasných) opôr Artmedie Petržalka, ktorá to v ročníku 2005/06 dotiahla iba ako druhý slovenský futbalový klub až do skupinovej fázy Ligy majstrov, kde zaknihovala aj dosiaľ jedinú výhru slovenského klubu v tejto súťaži, keď zvíťazila v Porte proti miestnemu FC. Defenzívu futbalistov vystužil Marián Zeman, ktorého meno je spojené najmä so Slovanom Bratislava, s ktorým získal okrem iného aj federálny majstrovský titul v roku 1992. Za slovenskú reprezentáciu odohral 25 zápasov a strelil aj 2 góly. Mladšiu generáciu futbalistov zastupovali Martin Dobrotka(o. i. 2 tituly majstra Slovenska v drese ŠK Slovan Bratislava) a Peter Augustin. Tajným tromfom na striedačke futbalistov bol bývalý hráč Interu Bratislava Rafael Tománek, dlhoročný aktívny člen nášho šachového klubu.

Zápas futbalistov proti hokejistom sa hral scheveningenským systémom na 4 kolá tempom 2x10 minút na partiu, pričom hráčov bolo možné striedať. Už úvodné kolo ukázalo, že prevaha bude na strane hokejistov, ktorí deklasovali súperov pomerom 4-0. Do 2. kola futbalisti prestriedali zostavu a nasadili aj Rafa, ktorý prevzal kapitánsku pásku po Milanovi Kusalíkovi a vsietil ich prvý „gól“, ale aj toto kolo vyhrali hokejisti pomerom 3-1. Rovnako skončilo aj 3. kolo, ale za tím futbalistov tentoraz skóroval Marián Zeman, keď Ján Filc vo vyhratej pozícii prekročil čas. Prekvapením však bola výhra Mariána Butowského proti Rafaelovi Tománkovi. Až v záverečnom kole stačil gradovaný výkon futbalistov aspoň na čestnú remízu 2-2, Ján Filca, ktorý dva razy priviedol slovenskú hokejovú reprezentáciu k medailám na majstrovstvách sveta. Kvarteto hokejistov doplnil stále aktívny hokejbalista Marián Butowski (HK Slávia Právnik Bratislava). Na záverečný zápas dorazil aj súčasný obranca HC Slovan Bratislava a slovenskej reprezentácie Michal Sersen, ktorý zmeškal úvod KHL kvôli zraneniu nohy z Majstrovstiev sveta v Petrohrade 2016.

Aj v družstve futbalistov sa predstavili známe osobnosti nedávnej minulosti. Kapitánom družstva futbalistov bol Milan Kusalík, stredopoliar Inter Bratislava a FC Artmedia Petržalka. Milan (43) je stále aktívnym hráčom a pomáha Petržalke k návratu na slovenské futbalové výslnie. Na prvej šachovnici však dal prednosť, Milanovi StrelcoviFinálový súboj Šatan - Tománek sa skončil výhrou skúseného šachového matadora Rafa. Veľmi sympatické bolo, že Miro Šatan v úvode partie odmietol trojnásobné opakovanie pozície a pokračoval v hre na výhru, ku ktorej ho oprávňovala jeho výhodná pozícia. O výhodu postupne prišiel, ale o výsledku definitívne rozhodlo až v koncovke, kde Rafo uplatnil svoju väčšiu hráčsku rutinu. Pohár pre víťaza venovaný Bratislavským šachovým zväzom predstavoval zmenšenú repliku „ušatej“ trofeje, ktorú získava víťaz futbalovej Ligy majstrov získal do vitríny bývalý futbalista Rafael Tománek.

Vítaným spestrením pre športovcov, ktorí nepostúpili do play-off boli konzultačné partie s našimi najmladšími členmi Šimonom Šalgovičom, Karolom Paluskom a Kirillom Senechkinom. Zlatým klincom „tréningových dvorcov“ bola štvorhra v zložení Ján Filc a Danka Petrigáčová proti Michalovi Sersenovi s Andreou Briestenskou.

Občerstvenie v podobe minerálok Ondrášovka sme zabezpečilo vďaka sponzorovi akcie, investičnej spoločnosti Deluvis v zastúpení p. Olivera Vašekaa usporiadajúcemu klub ŠK Doprastav Bratislava. Za kvalitné fotografie vďačíme hlavne Michalovi Vrbovi.

Linky na fotky:

https://photos.google.com/share/AF1QipNxNkbCVbbR3_T00UFeDEhSGN8VrW_RTYRlNCTz0pJ1KUYbsM5-mRJdPNTixVbAHw?key=UmJHdXNwZkh5dzB0blhmc2lPeGNFUzlVX0tjN3pR

https://goo.gl/photos/1KEWkSaiJ74dLYXi9

Ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili o úspech podujatia!

 

                                                                                     Stanislav Vlček, rozhodca turnaja Športovcov

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...