Bratislavsky sachovy zvaz

GPX Jarná CENADA - M BA mládeže v rapide 2016

 

   
 

V sobotu 2. apríla sa v SZŠ Cenada konal už 4. ročník Jarného šachového festivalu, ktorý je zaradený do celoslovenskej šachovej súťaže GPX mládeže. Súčasťou tohto tradičného šachového turnaja boli tentoraz aj majstrovstvá bratislavského kraja chlapcov a dievčat v kategóriách do 10, 14 a 18 rokov vyhlasované Bratislavským šachovým zväzom. Možno aj vďaka tomu bola účasť na turnaji solídna. Hoci sa v ten deň konali turnaje aj v Trakoviciach a Prievidzi a pekné jarné počasie lákalo von, za šachovnice si zasadlo viac ako 70 detí. Prišli hlavne z Bratislavy, ale aj zo širšieho okolia – Malaciek, Nitry, Senice či Skalice. Zoznam účastníkov sa opäť rozšíril o nové mená a Slovensko má zas o čosi viac mladých nádejných šachistov.Vďaka podporovateľom turnaja – Nadácii VÚB, Bratislavskému šachovému zväzu a ŠK Doprastav – bolo možné zabezpečiť turnaj tak, aby sa hráči cítili komfortne a aby mohli nerušene bojovať nielen o body do súťaže GPX, ale aj o titul bratislavského šampióna. A mladí šachisti neváhali a odvážne sa púšťali do šachových súbojov. Aj keď to pre mnohých z nich bola prvá väčšia turnajová skúsenosť, viacerí dosiahli veľmi slušné výsledky a neraz potrápili svojich skúsenejších súperov. Súťaž nemala svojho jasného favorita, hoci najväčšie šance sa dávali skúsenému Šimonovi Šalgovičovi (ŠK Doprastav Bratislava), Dávidovi Petrekovi (ŠK Slovan Bratislava) či Oliverovi Šoltýsovi (KŠN Bratislava). Poradie na prvých miestach sa po každom kole menilo a do bojov o víťazstvo zasiahli aj ďalší hráči, no prvé tri miesta si nakoniec rozdelili práve títo traja mladí šachisti. Celkové víťazstvo si odniesol Šimon Šalgovič s počtom bodov 8. Na druhom mieste skončil Oliver Šoltýs so siedmimi bodmi, ktorý len o pomocné hodnotenie predbehol tretieho Dávida Petreka. Šimon Šalgovič sa stal aj majstrom bratislavského kraja v kategórii chlapcov do 10 rokov a majstrovský titul v kategórii chlapcov do 14 rokov si odniesol Oliver Šoltýs. Tretí Dávid Petrek sa stal víťazom súťaže GPX.

 

V kategórii dievčat bolo víťazstvo jednoznačne v rukách Silvie Fajtákovej (Interchess CVČ Malacky), ktorá sa stala majsterkou bratislavského kraja v kategórii dievčat do 14 rokov a obhájila tak svoje prvenstvo z prechádzajúceho roka, kedy ešte súťažila vo vekovo nižšej kategórii. Majstrovský titul v kategórii dievčat do 10 rokov si tentoraz odniesla Adela Zetocha (ŠK Slovan Bratislava). Ako je zvykom, spolu s GPX turnajom sa v Cenade konal aj B-turnaj otvorený pre všetkých šachistov, ktorí si chceli v túto sobotu zahrať. Už tradične sa tento turnaj konal v komornejšej atmosfére, no keďže sa hralo aj o titul majstra a majsterky bratislavského kraja v kategórii do 18 rokov, zišlo sa tu tentoraz viac mladých šachistov. Pri účasti 20 hráčov si prvenstvo v turnaji s plným počtom bodov vybojoval talentovaný len 10-ročný Lukáš Sebastián Kostolanský (ŠK Slovan Bratislava), ktorý sa tak stal aj majstrom bratislavského kraja v kategórii chlapcov do 18 rokov. Titul majsterky bratislavského kraja v kategórii dievčat do 18 rokov si odniesla Lenka Marková (ŠK Televízia Karlova Ves). Všetkým hráčom, mladým aj tým starším, treba vyjadriť uznanie za ich snahu a odhodlanosť. Bojovali statočne a férovo, nevzdávali sa ani po prvých neúspechoch a hoci nie všetci odchádzali po skončení turnaja spokojní so svojím výkonom, odniesli si cenné šachové a turnajové skúsenosti do budúcnosti a určite budú mať šancu svoje výsledky ešte zlepšiť. Vďaka patrí všetkým partnerom podujatia, ktorí Jarný šachový festival v Cenade podporili. Spoločne sme deťom umožnili stráviť príjemnú sobotu a podeliť sa o radosť zo šachovej hry. Veď aj takto môžeme urobiť túto kráľovskú hru pre deti atraktívnou a dať deťom možnosť zmysluplne vyplniť svoj voľný čas. Veríme, že mladí šachisti si nájdu cestu k šachovniciam aj na ďalších turnajoch.

Výsledky turnaja:

http://chess-results.com/tnr214431.aspx?lan=4&art=1&wi=821

http://chess-results.com/tnr214432.aspx?lan=4&art=1&wi=821

Organizátori turnaja

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...