Bratislavsky sachovy zvaz

Turnaje a podujatia

18. ročník LŠT Koník 2019 - propozície

Propozície k 18. ročníku letého šachového tábora Koník - ktorý sa uskutoční 5.7. - 14.7.2019 v rekreačnom zariadení Škola v prírode Kľačno si môžete stiahnuť na našom webe (Propozície 18. ročník LŠT Koník 2019). Pre viac informácií (fotogalérie, história, atď.) prosím navštívte stránku usporiadateľa konik.interchess.sk.

 

3 svetové podujatia, 3 najlepšie partie šachovej jesene

Veľmajster Igor Štohl vás pozýva na poslednú prednášku v roku 2015 v ktorej ukáže tajomstvá troch najlepších partií z troch najsilnejších podujatí šachovej jesene. Nenechajte si ujsť zaujímavé rozprávanie a analýzu partií zo svetových podujatí, ktorých sa zúčastnili aj českí hráči, ako aj bývalá reprezentantka Slovenska WGM Regina Theissl Pokorná. Dôležité informácie: Kedy: 26.11.2015 (štvrtok) od 17:30 – 20:00 Kde: DK Lúky Bratislava – Petržalka, Vigľašská 1 Prednášajúci: Veľmajster Igor Štohl Téma: Svetový pohár – Európsky pohár klubov – Majstrovstvá Európy družstiev Vstupné: študenti do 18 rokov zadarmo, dôchodcovia 60r. a viac 1€, ostatní 3€ Prihláška: email: sachovaakademia@gmail.com , telefón 0903 793 013 (Michal Vrba) alebo registračným formulárom registračným formulárom

Pozrite si najnovšie videá:

Čítať ďalej...

5. ročník seriálu turnajov začiatočníkov

Symbolicky na Deň detí sa skončil posledný, v poradí 9. turnaj seriálu turnajov začiatočníkov. Každú prvú alebo druhú stredu v mesiaci v období od októbra do júna (kopírujúc školský rok) sa podvečer v herni klubu ŠK Slovan Bratislava stretávajú začiatočníci, aby si v praxi overili a vyskúšali zručnosti, naučené z tréningov. Prípadne si len zahrali a strávili príjemný čas medzi ďalšími nadšencami šachu. Piaty ročník predstavuje už určité jubileum, a preto je vhodný čas bilancovať. Odohralo ho viac ako 100 hráčov z  Bratislavy a okolia. U mnohých bol cítiť nárast výkonnosti, ako i väčší prehľad pri riešení situácií, ktoré súťažný šach prináša (reklamovanie nemožného ťahu, hra v časovej tiesni atď.).

Je potešiteľné, že niektorých účastníkov, či už minulých alebo terajších, stretávame v ligách ako svojich spoluhráčov alebo súperov. Hlavné poslanie turnajov je práve to, aby sa čím viac začiatočníkov postupne zapájalo do šachového hnutia a aktívneho šachového života. 

Turnaje sú určené hlavne deťom. Možnosť zahrať si však dostali aj začiatočníci z radov dospelých. Dospelí, ktorí si tieto turnaje odskúšali, sa presvedčili, že šach nie je o veku. Pre deti je dobré, že za šachovnicou strácajú rešpekt pred dospelými. Zatiaľ za päť rokov ho vyhral iba jeden dospelý, zhodou okolností túto sezónu.

Na júnový turnaj sa prihlásilo viac ako 40 záujemcov, nakoniec ho hralo "len" 34 hráčov, z toho 5 dievčat. 

Alex Janikovič, Arťom Hanzel, Lukas CrkoňVyhral ho Alex Janikovič z Doprastavu Bratislava, druhý bol Arťom Hanzel z klubu Strelec Devínska Nová Ves, obaja 6/7, tretí skončil Lucas Crkoň zo Slovana Bratislava so ziskom 5,5/7 o lepšie pomocné body pred svojím najväčším rivalom Jakubom Blahom (Strelec Devínska Nová Ves).

Z dievčat sa najlepšie umiestnila na 21. mieste Simona Lukačovičová – Modra, 3/7.

kompletné výsledky : http://chess-results.com/tnr221696.aspx?lan=4 

fotky : tu a tu

Súčasťou posledného turnaja bolo aj vyhodnotenie najlepších z celého 5. ročníka.

Jakub BlahoPrakticky od začiatku zaútočil a nepustil si prvú pozíciu až do konca Jakub Blaho – Strelec Devínska Nová Ves, vyhral najviac turnajov – 4, za prvé miesto dostal laserovú tlačiareň značky RICOH. Druhý Lucas Crkoň – Slovan Bratislava, si ustrážil druhé miesto, zisk fotoaparátu ho viditeľne potešil, tretie miesto si odniesol Alex Janikovič – Doprastav Bratislava, získal tričko s logom RICOH , štvrtý Milan Gál – Dúbravan sa nezúčastnil záverečného turnaja, piaty Ján Horváth – Slovan Bratislava, získal tričko Bratislavského šachového zväzu.

Vďaka podpore spoločnosti RICOH Slovakia s.r.o. získali hodnotné vecné ceny ešte ďalší 10 hráči. Celý ročník podporili ŠK Slovan Bratislava, ŠK Doprastav Bratislava, Bratislavská šachová akadémia, Bratislavský šachový zväz. 

Ako rozhodca sa s prehľadom zhostil svojej úlohy Peter Macko.

Budúci, už 6. ročník, by sme mali otvoriť prvým turnajom 12. októbra 2016. Propozície budú včas uverejnené na stránkach:

http://mladez.slovan-bratislava.com/ , www.skdps.com a www.chess.sk

Ďakujem všetkým účastníkom za rastúci záujem o seriál turnajov začiatočníkov. Takisto ďakujem klubom, zväzu, sponzorom a všetkým dobrovoľníkom, ktorí participovali na tomto úspešnom príbehu. Teším sa na ďalšiu spoluprácu v budúcom 6. ročníku, deťom prajem príjemné prežitie prázdnin!

 

Boris Rintel

 

4. Memoriál Miloša Hebelku

Pred piatimi rokmi nás opustil Miloš Hebelka, zanietený šachový nadšenec, ktorého najväčšou vášňou boli bleskové partie. Šachový klub ŠK Slovan Bratislava, ktorého dlhoročným členom bol, v spolupráci s TJ Dopravný podnik a Bratislavským šachovým zväzom si pripomínajú túto svojráznu osobnosť šachovej Bratislavy už po štvrtý krát bleskovým turnajom usporiadaným na jeho počesť.

Propozície 4. Memoriálu Miloša Hebelku si môžete stiahnuť nižšie.

Čítať ďalej...

Ako prekvapiť súpera v otvorení – tipy do novej sezóny

Pred začiatkom novej sezóny sa vždy oplatí pozrieť na svoj repertoár otvorení. Súperi sa na nás pred partiami pripravujú, alebo nás poznajú a vedia, čo hrávame.

Občasná zmena nám môže pomôcť prekvapiť nielen súpera, ale aj seba samého v podobe vystúpenia zo stereotypu a radosti z nových pozícií.

Veľmajster Igor Štohl si pre Vás pripravil zopár tipov, ako zaskočiť súpera už v začiatkoch partie a získať tak výhodu z otvorenia.

Dôležité informácie:
Kedy: 
20.9.2017 (streda) od 17:30 – 20:00 
Kde: Drieňová 27, Doprastav a.s., Bratislava – hracia miestnosť ŠK Doprastav BA
Prednášajúci: Veľmajster Igor Štohl
Téma: Ako prekvapiť súpera v otvorení v novej sezóne
Vstupné: študenti do 18 rokov zadarmo, dôchodcovia 60r. a viac 1€, ostatní 3€, členovia ŠK Doprastavu 1€
Prihláška: email: sachovaakademia@gmail.com , telefón 0903 793 013 (Michal Vrba)

Informácie o prednáške 

Mohlo by Vás zaujímať:

Ondrej Mráz vs. Michal Sobek, Extraliga SK 2017

GM Gergely Antal vs. FM Jerguš Pecháč, Extraliga SK 2017

GM Lev Polugaevsky vs. GM Ľubomír Ftáčnik, Olympiáda 1982

 

 

 

2% pre BŠZ

Vážení členovia šachových klubov BŠZ,

radi by sme Vás požiadali o darovanie 2% zo zaplatenej Dane z príjmov pre Bratislavský šachový zväz, ktorého členmi ste aj Vy.

Informácia k možnosti pomôcť svojmu klubu 2% z dane prostredníctvom BŠZ:
 
Chcete darovať svojmu klubu 2% z dane, ale ten nie je registrovaný ako prijímateľ? Žiadny problém, môžete mu pomôcť prostredníctvom BŠZ.

Viac informácii...